Vítejte v druhém týdnu!

Ukážeme si různé varianty cvičení jazýčku – co vše můžete zapojit, aby procvičování jazýčku bylo radostnější a pestřejší. Videa jsou točena tak, aby podle nich mohly cvičit přímo děti. Nabízím varianty cvičení s bonbónkem i bez, volte si taková cvičení, která odpovídají vašim přesvědčením. Přeji vám při cvičení hodně zábavy!

Obsah 2. týdne

1. Co dělat, když se cvičení s jazýčkem nedaří?

2. Zpestření rozcvičky pro jazyk

3. Další cvičení pro rozvoj sluchového vnímání

1. Co dělat, když se cvičení s jazýčkem nedaří?

Někdy je jazýček úplně pasivní, nedaří se žádné zpevnění, žádný výraznější aktivní pohyb, vypadá to, že nic nefunguje… V tu chvíli je určitě vhodné zkontrolovat podjazykovou uzdičku – pokud je místo špičky jazyka patrné srdíčko, doporučuji konzultaci s lékařem a případné střižení uzdičky. Výrazné zkrácení uzdičky totiž značně omezuje pohyblivost jazyka, mnohdy znemožňuje jeho zvednutí a tedy i správnou výslovnost hlásek L, D, R a Ř. Pokud je podjazyková uzdička v pořádku (nebo jen mírně zkrácená), můžeme jazýčku trochu pomocidřívkem, vibrační pomůckou Z-vibe či stereognostickými tvary.

2. Zpestření rozcvičky pro jazyk

Cílem základní rozcvičky pro jazyk je pohyblivý a silný jazyk, který se dokáže opřít nahoře za horními zoubky, vydržet tam i poťukat… Než se to podaří, můžeme si rozcvičku zpestřit např. gumovým medvídkem, lipem či speciálním kroužkem. Dohlédněte, aby dítě vždy používalo špičku jazyka.