Tipy na dárečky

02.11.2020

Do Vánoc je sice ještě času dost, ale já už začínám přemýšlet a sepisovat, co komu letos nadělím. A protože je má práce mým posláním, ráda dávám dárečky podporující vývoj řeči a souvisejících funkcí. Chcete vědět jaké? Čtěte dál a nechte se inspirovat!

Pro miminka:

Vývoj řeči je dobré podporovat již od narození. Jak? Nedávat dětem dudlík ani kojenecké láhve. Podpořit rozvoj oromotoriky například malými kelímky (např. First cup, viz obrázek výše) či hrnečky s brčkem (např. Philips Avent) . Namísto klasických kousátek volit raději kvalitní grabber (viz obrázek níže, ke koupi na www.kousak.com), které kromě prořezávání zoubků napomohou síle a stabilitě čelisti. Zrakové vnímání mohou podpořit kontrastní knížky pro nejmenší. A první čtenářské úspěchy a radosti si můžete zaznamenat do krásného zápisníčku Můj první čtenářský deníček, který vznikl v rámci projektu Bookstart.

Děti od 18 měsíců:

Začínají projevovat výrazný zájem o zvuky, je proto možné jim je dopřát a hravě rozvíjet sluchové vnímání například s pomocí Kouzelného čtení - nabízí se mnoho možností jako Zpívánky, miniknihy na nejrůznější témata či zvuková pexesa, která sice v tomto věku ještě děti nehrají jako pexeso, ale obrázky, které vydávají zvuky je nesmírně zajímají. Hravě tak procvičí zrak, sluch, vizuomotorickou koordinaci a ještě se dobře baví.


Děti od 2 let:

Od dvou let jsou báječné všechny hry na způsob pexesa či lota. Dítě již dovede najít dva stejné obrázky a baví ho to. Skvělé jsou hry pro nejmenší od Granny a také hra Hmatej a najdi. Dítě sice ještě nezavře oči, aby poznávalo tvary skutečně jen hmatem, ale dokáže přiřazovat a tato hra má mnoho variant.

Děti od 3 let:

Od 3 let doporučuji pracovat na rozvoji hmatu, který (ač se to možná nezdá) velmi souvisí s rozvojem řeči. Nabízejí se hry jako Zajíc v pytli, Tactilo loto či mnoho dalších podobných her. Dále již je možné zařadit Logico Primo - vzdělávací hru s mnoha kartami na výměnu, u které je možné rozvíjet zrakové vnímání, jemnou motoriku, vizuomotorickou koordinaci a podle zaměření jednotlivých karet pak různá témata jako např. barvy, tvary, slovní zásobu, logické souvislosti, posloupnosti atd.

Děti od 4 let:

Již jsou obvykle spolupracující a zvědavé, schopné hrát i složitější hry. Doporučuji hry Granna, Trefl, Alexander a mé oblíbené Povídačky, které je možné vzít kamkoli s sebou, protože jsou malé a skladné, a nabízejí možnosti k povídání i pro unavené rodiče bez nápadu.

Děti od 5 let a předškoláci:

Zde již je načase doladit vše, co se úplně nedaří, aby mohlo dítě nastoupit do školy připravené, spokojené a sebevědomé. Pro předškolní přípravu se mi velmi osvědčilo Logico Piccolo, které funguje stejně jako výše uvedené Logico Primo, jen má více puntíků menší velikosti a nabízí celé sady karet k předškolní přípravě. Perfektní je též Motanice - Předčtenářské dovednosti, která kombinuje motání šňůrky (tedy jemnou motoriku) s úkoly pro předškoláky. Doporučuji také knihy z řady Kouzelné čtení - Hravé učení, Pohádkové učení, Moje první písmenka či speciální logopedické Když myšky šeptají a Když roboti brebentí. Komu se stále nedaří rozpohybovat jazýček, doporučuji stereognostické tvary k procvičení hmatu v ústech či kroužek k procvičení špičky jazyka, obojí je u mě ke koupi. 

No a všechno dohromady to vypadá asi nějak takhle:

A to není ani polovina toho, co pro děti mám a ráda používám. Moc se těším, až budu mít na to vše větší prostory!

A kdyby vám, milí rodičové, šla z vybírání dárečků, aktuální situace či vašich ratolestí hlava kolem, doporučuji do každé rodiny nadělit nejméně jedny krizové kapky Rescue Remedy, které mají moc vytáhnout člověka z krizové situace. Ať se jedná o náhlý vztek, smutek, strach, paniku, nebo prostě jen akutní pocit, že nezvládám... V případě dlouhodobějších obtíží je vhodné namíchat směs Bachových esencí na míru, aby bylo pro vás nejen vybírání dárečků příjemné a pohodové.