Povídejme si...

02.08.2020

Prázdniny jsou dobou pohody a odpočinku. Mnozí odpočíváte i od logopedie a máte mou plnou podporu! Od čeho byste ale odpočívat neměli je povídání! Logopedie není jen o výslovnosti, věnuje se komunikaci jako celku. A komunikace a vyprávění jsou dovednosti, které u dětí mnohdy více či méně váznou. Mnoho dětí spontánně mluví dost a dost, ale jaksi tomu chybí hlava i pata a popovídat si s nimi něco smysluplného, něco se od nich skutečně dozvědět, bývá problém. Zkuste tedy využít prázdniny, kdy obvykle trávíte více času společně, mimo jiné k rozvoji komunikace a vyprávění!

Co vám může pomoci? Zde několik mých oblíbených her a knih:

Povídačky

Komunikační hra pro celou rodinu, ve verzi pro děti od 3 let i pro předškoláky. Nabízí mnoho obrázků a námětů k povídání. Perfektní i pro unavené rodiče, neb zadní strana obrázku obsahuje konkrétní otázky a úkoly k danému tématu. Zpracování ve formě obrázků na karabině je praktické i zajímavé, je to prostě něco jiného, než sedět u knížky. Obrázky je možné i vyndat a např. schovávat a hledat či vytahovat z krabičky apod.

Logico

Propojení zrakového vnímání, jemné motoriky a řeči, nepřeberné množství námětů a témat... Logico Primo pro děti 3-4leté (v případě opožděného vývoje, poruch pozornosti, menší výdrže apod. klidně i pro 5leté), Logico Piccolo pro děti od 5 let až po školní věk. Lze dokupovat karty z různých tematických okruhů, a tak u dítěte nenásilně rozvíjet oslabené oblasti nebo mu poskytnout trochu jinou zábavu. Osobně velmi doporučuji pro nejmenší Barvy a tvary, Den s Luckou a Vojtou a Vnímej a povídej. Pro předškoláky jsou skvělé všechny karty Předčtenářské dovednosti a Připraven ke startu. A pro školáky Český jazyk - Základní cvičení a Český jazyk - Čtení s porozuměním. Skvělé je, že si dítě může po splnění úkolu kartu otočit a samo zkontrolovat, zda pracovalo správně.

Kvído Pohádkové divadlo

Prodává se ve třech variantách - piráti, princezny a farma. Lze hrát na mnoho způsobů, vymýšlet či doplňovat příběhy. Podporuje fantazii, vyprávění i jemnou motoriku, protože scénu je skutečně možné poskládat a proměňovat.

Kniha Žvanda a Melivo

Je za mě dlouhodobě top knihou pro hraní si s češtinou. Doporučuji všem dětem, které s češtinou trochu bojují a ještě v předškolním věku je netěší si s ní hrát, rýmovat, doplňovat atd. Velmi vtipné hry a úkoly, prima obrázky, děti opravdu baví.

Kniha Najdu Edu na posedu

Kdyby se vám přece jen nechtělo zapomenout na všechny již naučené hlásky, velmi doporučuji je zábavně procvičit při hledání rozdílů v knize této knize. Nádherné obrázky a hledání rozdílů děti pohltí natolik, že si ani nevšimnou, že trénovaly.

Knihy Jak se co dělá a Víš, jak se co dělá?

A neodpustím si ještě jeden knižní tip na závěr, který není moc logopedický, ale jako máma 3 synů vím, že ne každé dítě (a u kluků je to častější) se "nachytá" na logopedické hry a knihy, i když vybíráme pěkné a podle nás zábavné... Naši kluci milují knihy Jak se co dělá a Víš, jak se co dělá. Jsou zde na rozkládacích stránkách s mnoha okénky podrobně popsané postupy výroby např. židle či rodinného domu. Kluky to moc baví, učí se chápat a dodržovat postup v realitě i ve vyprávění.

A pokud teď nemáte k dispozici žádnou takovou hru nebo knihu, zkuste si vyrobit vlastní prázdninový deníček, kam dítěti nalepíte připomínky jeho zážitků (vstupenku, pohlednici, obal od nanuka, lísteček) nebo něco společně nakreslíte. Cokoli, co zaujalo vaše dítě, s krátkým popiskem zážitku, ke kterému se ona drobnost váže. S deníčkem si pak můžete zážitky opakovaně povídat, vzít ho ukázat babičce nebo ho třeba přineste na příští logopedii! Pro děti je to hmatatelnější než fotky či videa v mobilu a také je to jen jejich! Zkuste a uvidíte!